10 מיתוסים בעולם הג’קוזי שחשוב להכיר - Sparta Spa
ג'קוזי עגול במרפסת

10 מיתוסים בעולם הג’קוזי שחשוב להכיר

בישראל מספר רב של חברות המשווקות מערכות ספא, חלקן איכותיות יותר וחלקן פחות.

המידע המופץ על ידי חלק מהחברות עלול להטעות אתכם הצרכנים ולגרום לכם לרכוש מערכת מבלי שהבנתם בדיוק את היתרונות שלה או חקרתם אותה לעומק. לכן, אספנו עבורכם 10 מיתוסים נפוצים עם הסבר מפורט המתאר את המציאות בשטח .

מיתוסים נפוצים שכדאי להכיר בתחום הג’קוזי בישראל ,

מיתוס מספר 1 – חיטוי ללא כלור וללא ברום !

ישנן חברות בשוק המצהירות שבמערכות שלהן אין צורך בשימוש בכימיקלים – לטענתן במערכות הספא שלהן מורכבת מערכת פלא חדשנית המאפשרת חיטוי הספא ללא שימוש בכימיקלים.
מכשיר הפלא הזה שמו בשפה המקצועית אוזונטור והוא נמצא בשימוש אצל רוב יצרני מערכות הספא בעולם כבר עשרות שנים. למרות שגז האוזון משמש כמחטא יעיל אשר אינו משאיר שאריות במים, הוא אינו יכול ואינו מיועד לשמש כמחטא בודד. בכל האוזונטורים של כל יצרני הספא גז האוזון מוחדר באמצעות אביזר כגון ג’ט יעודי אל נקודה מסוימת בספא . כל זיהום העובר דרך נקודה זו מושמד ביעילות אך זיהומים הנמצאים באזורים אחרים בספא אשר אינם מושפעים ממערכת החיטוי באמצעות האוזון.
נא הסבו תשומת לבכם למדריך למשתמש של כל יצרני הספא ותווכחו שחיטוי ללא כימיקלים הוא בסך הכל גימיק חסר בסיס אשר נמצא בשימוש ע”י אנשי מכירות ושאין כל אפשרות לעמוד מאחריו .  שימוש משולב של חיטוי באמצעות גז האוזון וחומרי חיטוי במים כגון  כלור גרגירי, ברום  או מערכות חיטוי על בסיס Free יניבו את התוצאה הנדרשת לשמירת איכות המים ובטיחות המשתמשים 
 

 מיתוס מספר 2 – שימוש במלחים ללא כלור וללא ברום !

זה מיתוס שאף הוא נפוץ מאוד המתאר את העובדה שהשימוש במערכת שמאקטבת מלחים במים היא חפה מכל שאריות של כלור ובטוחה מאוד לשימוש ואינה פוגעת בשערות ושניתן לצאת מהמים ולהיכנס ישר למיטה בלי להתקלח . למכשיר הפלא הזה קוראים SALT GENERATOR או בעברית אלקטרודה . ההבדל המרכזי בין השימוש במכשיר זה לבין הכנסת כלור באופן פיזי למי הספא הוא בפעולה עצמה , הכנסת כלור למים לצורך חיטוי נעשית או ידנית באמצעות גרגירי כלור או באמצעות טבליות כלור שמתפרקות לאיטן במיימי הספא , מכשיר המלח פועל כיצרן של כלור אשר בתהליך חשמלי מפרק מהמלחים את הנתרן ומשחרר אותו למים , בסופו של יום במערכת יש כלור בין אם שפכתם אותו פנימה ובין אם יצרתם אותו על ידי האלקטרודה . אחד החסרונות של האלקטרודה שמייצרת כלור במים הוא השליטה על המינון של הכלור אותו היא מייצרת , מכשירי מלח נמצאים בשימוש נפוץ מאוד בתחום תעשיית בריכות השחייה כאשר המים בטמפרטורות נמוכות מאוד ביחס למערכות ספא – 28 מעלות אל מול 38 מעלות צלסיוס ושם השימוש מתבצע על כמויות אדירות של מים ( כמעט פי 20 או -30 תלוי בגודלה של הבריכה )בדומה מאוד למיתוס מספר 1 מיתוס מספר 2 הינו גימיק שיווקי בלבד אשר בינו לבין המציאות בפועל אין למכשיר המלח שום יתרון על פני השימוש בכלור או ברום באופן ידני במערכת הספא ,

מיתוס מספר 3 –  חסכון בחשמל על ידי גוף חימום קטן 

ישנן חברות המצהירות כי גוף חימום בהספק קטן מאוד יחסוך לנו בעלויות החשמל באופן דרמטי ,
הנוסחא מאוד פשוטה: בכדי לחמם נפח מים מסוים, גוף חימום גדול וגוף חימום קטן יצרכו כמות חשמל זהה בדיוק.
השימוש בגוף חימום גדול יצרוך פשוט פחות זמן חימום על מנת להגיע לטמפרטורה הנדרשת !

 מיתוס מספר 4 – חיבור לחשמל חד פאזי עדיף על פני חיבור תלת פאזי 

לחיבור חשמל חד פאזי לא רק שאין יתרון אלא ברוב המקרים הוא אף יהא חסרון !
חיבור למערכת חשמל חד פאזית יוצרת עומס על פאזה אחת בלוח ולא מבצעת חלוקה של העומס לשלוש פאזות ,
לדוגמא באם מחברים מערכת על קו חד פאזי – רוב המערכות ידרשו חשמל של בין 20- ל-25 אמפר על הפאזה ,בעוד שבחיבור תלת פאזי ניתן לחבר את רוב מערכות הספא על צריכה של 16 אמפר לכל פאזה , הדבר מאפשר חלוקת עומס שווה בלוח ומפחית את התלות של פאזה אחת בחיבור למערכת הספא .
רוב מערכות הספא של JACUZZI , ARTESIAN SPAS  ו- MASTER SPAS מגיעות לישראל עם לוח בקרה המאפשר חיבורן להזנה תלת פאזית או חד פאזית באמצעות חיבור או ניתוק גשרים יעודיים בלוח הפיקוד , במידה ולבית מסוים בו יש צורך להתקין מערכת ספא וההזנה הקיימת היא רק חד פאזית הנ”ל ניתן לביצוע ללא מאמץ מיוחד .
 

מיתוס מספר 5 – מערכות יניקה תחתונות מסוכנות ושיער עלול להיתפס בהן וללכוד אתכם מתחת למים 

בעולם משווקות מאות אלפי מערכות ספא מידי שנה אשר כמעט רובן ככולן פועלות בשיטה מאוד דומה ,פיזור עומסי יניקה מקרקעית הספא ומהחלק העליון בדמות סקימר או תעלת גלישה הנ”ל מאפשר קבלת סירקולציה אופטימלית במערכת ואינו מסוכן כלל מאחר ופיזור אזורי היניקה מתבצע באמצעות חללים רחבים
בכל בריכת שחייה \ ג’קוזי המתוכננים לסירקולציה נכונה של המים מבצעים יניקות בסמוך לקרקעית ובחלק העליון  בשפה מקצועית יניקה דואלית –  סקימרים עליונים ותעלות גלישה מותגים מובילים בעולם כגון JACUZZI שנחשבת לחברה המובילה בעולם בתחום הספא והחלוצה שהתחילה פעילות לפני למעלה מ-65 שנה פועלת בשיטה זו , באם שיטה זו היתה מסוכנת ראשית לא היתה עוברת תקינה מחמירה ושנית מהנדסי החברה היו משנים לפני עשרות שנים את השיטה .החברה מפתחת מידי שנה עשרות פטנטים וטכנולוגיות מתקדמות באמצעות מהנדסים וטכנולוגים המתמחים במערכות מים מהטובים בעולם .

מיתוס מספר 6 – צריכת חשמל של 60 ש”ח בחודש לספא 

אומנם רוב יצרני מערכות הספא המובילים בעולם לא רחוקים ממספר זה באופן דרמטי אך עדיין הסכום לא ריאלי ועלול לגרום למפח נפש כאשר חשבון החשמל יגיע לסכום כמעט כפול מזה ,רוב יצרני מערכות ספא המיוצרות בארה”ב עוברים התאמה לטכנולוגיות ירוקות בשנים האחרונות באמצעות שימוש במשאבות סינון בהספקים נמוכים ,באמצעות בידוד והקצפה הנקראת FULL FOAM ועוד.. מטרת הבידוד היא בעיקר למנוע איבוד חום המים דרך הקונכייה בשימוש במדינות קרות במיוחד בהן טמפרטורת החוץ עומדת חלק נכבד מחודשי השנה על מספר דו ספרתי של בין 5-ל-10 מעלות צלסיוס , אצל היצרנים הגדולים ניתן יהיה לקבל טבלת חישוב קווט”ש לכל דגם אותו היצרן מייצר ועל פי לערוך חישובים ביחס ישיר לעלות הקווט”ש בישראל ,שימוש סביר במערכת בטמפרטורה של בין-36-ל-39 מעלות צלסיוס כולל סינון קבוע 24/7 וכניסה למערכת על בסיס יום יומי של כ-30 דקות יביא אתכם לתוצאה ריאלית של כ-100-120 ש”ח לחודש עלות חשמל .נכון לומר הוא שבמערכות בהן אין בידוד והשימוש במשאבת הסינון נעשה על ידי משאבה הגדולה יותר מ-0.4 אמפר עלויות החשמל עלולות לזנק לסכומים של מאות שקלים בחודש , (הנ”ל נכון בעיקר למערכות המיוצרות בד”כ בסין או מורכבות בישראל מאחר ובהן לרוב לא יהיה בידוד כתוצאה ישירה מהעובדה שהאיבזור נעשה על קו יצור פרמיטיבי לעומת מפעלים גדולים בארה”ב איטליה וגרמניה .

מיתוס מספר 7 – פילטרים העשויים מחומרים מיוחדים וניתנים לשטיפה במדיח הכלים טובים יותר מפילטרים אחרים וכמות הפילטרים קובעת .

ישנן חברות הטוענות ששטיפת פילטר במדיח הכלים עדיפה על פני שטיפה עם צינור , כמו כן יכולת הספיגה של הפילטר לטענתם גדולה יותר , ובכן זהו גם מיתוס וגם אנו אישית לא היינו רוצים לאכול מכלים שעברו שטיפה באותו מדיח כלים בו שטפנו את הפילטרים של הספא , אין שום הבדל ביכולת הסינון של פילטר קרטרידג’ או פילטר מחומרים אחרים , מה שיקבע את איכות סינון המים הוא יכולת הספיגה של הפילטר בלבד המוגדרת בשפה מקצועית במ”ר סינון או – SQF רוב יצרני מערכות הספא מגדירים את שטח הסינון של הפילטר במי הספא בין 50 ל-80 SQF סינון ושטיפה של הפילטר העשוי מסיבים הינה פשוטה בהחלט ואינה מצריכה שימוש ב”כלים כבדים” כגון מדיח כלים או קיטור . לעניין כמות המסננים המצויים בבית הפילטרים אין שום קשר לאיכות הסינון של המים , ברוב המקרים בהםן יורכבו פילטרים נוספים מעבר לפילטר המחובר ישירות למשאבת הסינון הראשית אין שום משמעות מבחינת שטח הסינון מאחר והן יפעלו אך ורק כאשר מנועי העיסוי יפעלו וזה יקרה פחות או יותר חצי שעה ביום במידה ואתם תכנסו לספא בזמן הזה ותפעילו את משאבות העיסוי . עדיף בהחלט פילטר אחד גדול שמחובר למערכת הסינון ולא 4-5 פילטרים קטנים זהים בגודלם שרק אחד מהם מחובר למערכת הסינון .

מיתוס מספר 8 – קונכייה העשויה מאקריל בציפוי פיברגלס לא איכותית ועלולה להסדק או להישבר בקלות 

עוד מיתוס שאינו אלא גימיק שיווקי בלבד , קונכייה העשויה מחומר פולימרי או טרמופלסטי או ללא פיברגל עדיפה על קונכייה המחוזקת בפיברגלס , רוב מערכות הספא בעולם מיוצרות מאקריל סנינטרי הנקרא PMMA  והיוצר ב- 2 מפעלים בלבד הקיימים בתחום זה בעולם – המפעל הראשון נקרא ARISTECH ACRYLIC והמפעל השני נקרא LUCITE – אלו הן היצרניות העיקריות המשווקות את האקריל לצורך ייצור הקונכייה ממנה מיוצרת מערכת הספא לרוב היצרנים הגדולים בעולם , מכאן גם שלרוב החברות יש את אותם הצבעים וברוב המקרים השימוש הוא באותן שמות של הצבע של האקריל , נושא חיזוק הקונכייה הינו הסוגייה השנייה במשוואה ולה חשיבות עליונה מאחר והיא זו שמקנה לקונכייה את חוזקה ועמידותה , שימוש בתהליך הייצור בשכבות של פיברגלס ופוליאסטר כאשר מאפשרים זמן ייבוש בין שכבה לשכבה מקנה לקונכייה את חוזקה בחברת JACUZZI מערכות הספר מיוצרות בתהליך חיזוק בעל 4 שכבות כאשר בין שכבת האקריל לשכבות הנושסות מתבצע חיזוק הקונכייה בחומר פולימרי בדומה לאפוקסי אשר לא מאפשר לקונכייה להתנתק משכבות החיזוק . האקריל הינו החלק הרגיש ביותר בתהליך והוא מיוצר עם שכבת הגנה בפני קרינת קרני השמש ומוגן בUV . נושא סדקים או שברים או פיצול לשכבות של האקריל הינו נדיר בהחלט וכמעט שלא קיים במערכות המיוצרות אצל החברות המובילות בעולם .

מיתוס מספר 9 – חלקים מתוצרת ארה”ב הופכים את המערכת אוטומטית לאיכותית 

למען האמת ברוב המקרים זה אינו מיתוס מאחר ורוב היצרנים הגדולים בעולם ממוקמים בשטחי ארה”ב ומשם המערכות משווקות לכל העולם , הבעיה נוצרת כאשר יצרן מקומי או יצרן סיני משתמש בחלק מהציוד שמתוצרת ארה”ב ( בדומה למיתוס הקודם מספר 7 בו הבהרנו שרוב היצרנים רוכשים את האקריל מ-2 חברות בלבד ששתיהן יצרניות אמריקאיות ) זה שנעשה שימוש בלוח בקרה אמריקאי מתוצרת בלבואה או אקריל מתוצרת אריסטק עדיין לא אומר שהיצור איכותי ושהמוצר אמריקאי .אלא ההיפך , מערכות המיוצרות בארה”ב וחברות המשווקות מותגים אמריקאים יספקו לכם בשמחה את שם היצרן את שם הדגם ואף ימליצו לכם להיכנס לאתר היצרן בארה”ב על מנת שתוכלו לאמת זאת . לעומת זאת חברה המשווקת מוצר מתוצרת מקומית או מייצור הנעשה בסין לא תאפשר לכם שקיפות ליצרן או לאתר האינטרנט שלו . שימו לב לסעיף זה מאחר והוא חשבו ביותר ארץ המוצא בצירוף שם היצרן ושם הדגם אותו הנכם מעוניינים לרכוש הנה חובה בסיסית של המשווק לפרוס אותה בפניכם .

מיתוס מספר 10 – המערכות אמריקאיות אבל הייצור מתבצע בסין 

זה אגב יותר מאשר לא מיתוס הוא הטעייה מכוונת חד משמעית ללא כל ספק וניתן לבדיקה פשוטה בהחלט , לא קיימת חברה אמריקאית אפילו בין 20 החברות הקטנות ביותר בארה”ב המייצרת בסין את מערכות הספא שלה ומשווקת אותן משם , הסיבה העיקרית נעוצה בכך שרוב חומרי הגלם , בין אם זה האקריל ,מנועים מערכות בקרה ,ג’טים וכו’ נמצאים מתחת להישג ידם בתוך שטח ארה”ב , עליו השינוע וההובלה של מערכת ספא במכולות יקרות מאוד ואין שום הגיון כלכלי לייצר בסין לולשנע לארה”ב , יתרה מכך עבור רוב החברות היצרניות בתחום מערכות הספא השוק הגדול בעולם הוא השוק האמריקאי הצורך יותר מ-75% מכל יכולת הייצור שלהם לשוק המקומי , לצורך השוואה בשנת -2014 נמכרו בתוך שטח ארה”ב 360,000 מערכות ספא בעוד שבכל אירופה נמכרו בסה”כ כ- 45,000 מערכות ספא ( נתון זה מתיייחס לכל מערכות הספא של כל היצרנים על פי נתוני יצרני האקריל ונתוני היצרנים עצמם) – מערכת המיוצרת בארה”ב הינה מערכת מתוצרת ארה”ב ומערכת המיוצרת בסין הנה מערכת המיוצרת בסין נקודה . פערי האיכות בין המערכות דרמטיים מאוד – להבדיל משוק סלולר שוק מערכות הספא הינו שוק קטן באופן יחסי ואין שום מפעל בסין בתחום זה המבצע תהליכי בקרת איכות וכדומה 

יתרה מזאת מערכות המיוצרות ומורכבות בישראל אף הן באיכותן אינן קרובות לאיכות המערכות המיוצרות במפעלים הגדולים בארה”ב או איטליה והמערב מפאת יכולות הייצור הפרמטיביות והכמויות המועטות .

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.